Son Dakika

BAKAN ERSOY TEVFİKİYE CAMİİ'Yİ VE PANAYİA KİLİSESİNİ ZİYARET ETTİ

 

Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy İstanbul Beşiktaş’taki Tevfikiye Camii'nde incelemelerde bulundu. Daha sonra Sarıyer İlçesinde bulunan Panayia Rum Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret etti.

Tevfikiye Camii, İstanbul'un Beşiktaş ilçesi, Arnavutköy semti sahilyolunda yer alan, Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi bir camidir. “Arnavutköy Camii” ve “Akıntı Burnu Camii” olarak da bilinmektedir. Mülkiyeti Vakıflar İdaresine aittir.

Sultan II. Mahmud, camiyi oğlu Şehzade Tevfik adına yaptırmıştır, mimarı bilinmemektedir.Yapımına 1832 yılında başlanan camii 1838 yılında ibadete açılmıştır.

Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, İstanbul'un Sarıyer ilçesinin Yeniköy semtinde yer alan, 1837 yılında inşa edilmiş bir Rum Ortodoks Kilisesi. Kilise, dönemin Osmanlı hükümdarı II. Mahmud’un şahsi doktoru Stefanos Karateodori’nin talebi üzerine Sultan’ın verdiği ferman ile inşa edilmiştir. Kilisenin tarihi ismi Kumariotisa Meryem Ana Vefatı Kilisesi olup, isminde geçen kumariotisa sözcüğünün ya Komaron bölgesinden, ya da bölgede yetişen kumaria (kocayemiş) bitkisinden geldiği tahmin edilmektedir.

Kilisesi’nin batısında vakfın hayırseveri doktor Stefanos Karateodori’nin, eşi Lukia Mavrokordato’nun, kızı Sofia Delta ve oğlu Aleksander Karateodori Paşa’nın mezarları yer almaktadır.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.