Son Dakika

TÜRK JANDARMASINDAN PKK'YA AĞIR DARBE 'AĞRI DAĞI SÖZDE SORUMLUSUYLA BİRLİKTE 11 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'

 

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; 
 
Bakanlığımız koordinasyonunda ARA-BUL-YOK ET taktiğiyle Ağrı ili Doğubayazıt ilçesi Ağrı dağı kırsalında, 19 Şubat tarihinde Hava Kuvvetleri, JİHA ve SİHA destekli EREN KIŞ-9 (AĞRI DAĞI) ŞEHİT J.ASB.KD.ÇVŞ. EMRE DOKUMACI Operasyonu başlatılmış, Erzurum Jardarma Bölge Komutanlığı emir komutasında; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.592  personel ve 82 tim görev almıştı. 
 
Yürütülen operasyon kapsamında PKK/KCK Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları tarafından kullanılan yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 28 metre derinliğinde ve “Y” harfi şeklindeki mağara tespit edildi. Teröristlerin barındığının belirlenmesi üzerine operasyon için düğmeye basıldı.
 

Mağara Çembere Alındı


Teröristlerin yaşadığı yer altındaki doğal mağara bölgesi, Komandolar tarafından önce çembere alındı. Teröristlere “teslim ol”  çağrıları yapıldı. “Teslim ol” çağrılarına ateşle karşılık verilmesi üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından belirlenen hedeflere yakın yerler bombalandı. 
 

80 Gün Sürdü, 14 Bin 770 Kamyon Hafriyat Çıkarıldı100 metre uzunluğundaki mağaranın olduğu bölgede iş makinelerinin çalışabilmesi için 1,5 km yol yapıldı. 7 ekskavatör, 2 dozer,  2 rok makinesi ve teknik cihazlar bölgeye sevk edildi. 

80 gün 6.636 saat süren çalışmalar sonucu, bölgeden 14.770 kamyon hafriyat çıkarılarak yer altı mağarası ortaya çıkarıldı.
 
Ayrıca, genişletilen operasyon kapsamında komandolar tarafından bölgedeki tüm mağara ve yeraltı sığınakları da tespit edilerek,  kullanılamaz hale getirildi.
 

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu moral ziyaretinde bulundu


Jandarma ekiplerince gizli ve her aşaması titizlikle yürütülen operasyon esnasında, Bakanımız Sn. Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeye giderek, yerinde incelemelerde bulundu, operasyon hakkında bilgi aldı, birliklere moral verdi.
 

Ağrı Grubu etkisiz hale getirildi


09 Mayıs 2022 tarihinde tamamlanan operasyon sonucunda; bölücü terör örgütünün Ağrı Dağı sorumlusunun da olduğu 11 bölücü örgüt mensubu etkisiz hale getirildi.
 
Operasyonda;
  • 28 adet sığınak-depo-barınak imha edildi,
  • 23 adet Mayın-EYP,
  • 2 adet termal dürbün,
  • 2 adet silah üstü dürbün,
  • 2 adet büyük telsiz,
  • 4 adet küçük telsiz ile teröristlere ait çok miktarda silah, mühimmat, gıda ve yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.
 
Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen EREN ABLUKA OPERASYONLARI, halkımızın desteği ile İNANÇLI ve KARARLI bir şekilde başarı ile devam ediyor.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.