Son Dakika

ENFLASYON ARAŞTIRMA GRUBU (ENAG) MAYIS 2022 ENFLASYON ORANLARINI AÇIKLADI
Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) verilerine göre, mayısta aylık enflasyon yüzde 5,46 oldu. Yıllık enflasyon ise yüzde 160,76'ya yükseldi. Mayıs ayında en fazla fiyat artışı ise yüzde 12,49 ile konutta oldu.

ENAG, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan önce mayıs ayına ilişkin enflasyon hesaplamasını açıkladı. Buna göre, enflasyon mayısta aylık yüzde 5,46 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 160,76 olarak hesaplandı.

AYLIK EN FAZLA FİYAT ARTIŞI YÜZDE KONUT FİYATLARINDA OLDU

ENAG'ın hesaplamalarına göre mayıs ayın en fazla fiyat artışı yüzde 12,49 ile konut kaleminde gerçekleşti. TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en fazla aylık düşüş yüzde 0,41 ile haberleşmede oldu.

Gazeteci İsmail Saymaz; Twitter adresinden; "TÜİK’e göre mayısta enflasyon yüzde 2.9. Yıllık enflasyon ise yüzde 73. ENAG’a göre ise aylık 5.46 artarken, yıllık yüzde 160 olarak gerçekleşti. İki oran arasında yüzde 100’ün üzerinde fark var. İki ayrı Türkiye olmadığına göre neden iki ayrı istatistik var?" şeklinde sorusunu yöneltti.


Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.