Son Dakika

BAKAN BİLGİN KIRŞEHİR'DE AHİLİK KUTLAMALARINA KATILDI

 


Kırşehir Valiliğini ziyaret eden Bakan Bilgin, Ahilik Haftası'nda Kırşehir'de olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek kentin tarihi ve kültürel zenginliğinin Selçuklu Devleti'nden bu yana bilindiğini, üretim kültürünün merkezlerinden birinin de Kırşehir olduğunu söyledi. 

Dünyada ne problem olsa Türkiye’nin o sorunun çözümünde söz sahibi olduğunu belirten Bakan Bilgin, bir insanlık sorunu haline gelen Ukrayna savaşı vesilesiyle tahıl meselesinin ortaya çıktığını hatırlatarak, "Tahıl sorununu çözen Türkiye oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi ile sorun çözüldü. Umut ederiz enerji sorunu, hatta savaşın çözümü konusunda da Türkiye'nin inisiyatifleri sonuç verir. Bu, Türkiye'nin gücünü, tarihsel önemini, konumunu ortaya koymaktadır” dedi. 

Türkiye’nin tarihsel rolüne dikkati çeken Bilgin "Türkiye bu coğrafyadaki rolünü devam ettirmektedir. Türkiye bugün dünyada barış kuran bir ülke konumundadır. Suriye'de barışı biz kurmaya çalışıyoruz. Libya'da, Kafkaslar'da Türkiye kurmaya çalışıyor. Azerbaycan olayı hala aktüel. Türkiye'nin böyle bir merkezi konumda olması ve tarihsel rolünün devam etmesi bizim açımızdan çok önemli." dedi. 

“Ahilik, Bu Ülkede Üretimin İlkelerini Kurmuştur”

Bakan Bilgin, Kırşehir’de katıldığı 35. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi kapanış töreninde yaptığı konuşmada ise Alparslan’ın Anadolu’yu fethettikten sonra burada her sektörün inşa edilmesi gerektiğini ve bunun temelinde de üretim olduğunu ifade etti. 

Ahilik teşkilatı ve Ahi Evran’ın bu üretime katkı sağlayan en önemli unsurlardan olduğunu söyleyen Bilgin, şunları kaydetti: 

“Ekonomik hayatı düzenleme, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bütün çalışma hayatını düzenleme, bu yolun başındaki ilk problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Ahi Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve evrensel ilkelere dayanarak çözüldüğünün adıdır. Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Ahilik dediğimiz şey, birincisi budur. Üretimin hangi ülkelere hangi ahlaki, hangi insani ilkelere dayalı olarak çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi bir eğitim sistemi kurmuştur. İnsan her şeyden önce kendi insanlık değerlerini öğrenmelidir. Ahilik böyle bir eğitim sistemini böyle bir ahlakı inşa etmiştir. Üçüncüsü bir dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin birlikte başaracağı, üretimin bir bütün olduğu ticaretle zanaatın bir bütün olduğunun gösterilmesi ve bunun da ancak dayanışma sayesinde gerçekleştirilmesinin adıdır.” 

Bilgin, Ahiliğin çalışma hayatını düzenleyen bugünkü modern anlamda sendikacılığın da temellerini içinde barındıran bir müessese olduğunu sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.