Son Dakika

BUĞDAY VE ARPA HASADI GECİKEN BÖLGELERDE TMO’YA SON ÜRÜN TESLİM SÜRESİ UZATILDI

 


İKLİMSEL NEDENLERLE HENÜZ HASAT YAPAMAYAN 15 ŞEHİR SINIRLARI İÇİNDEKİ 94 İLÇEDEKİ ÜRETİCİLER, 21 EYLÜL'E KADAR BAŞVURUDA BULUNABİLECEK

1 EYLÜL'E KADAR SATIŞ ONAYI VEREN ANCAK TAKAS İŞLEMLERİNDEN KAYNAKLI NEDENLERLE BELGESİ DÜZENLENMEYEN ÜRETİCİLER İÇİN 30 EYLÜL'E KADAR DÜZENLENEN ELÜS ALIM SATIM BELGELERİ DİKKATE ALINACAK

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı arpa ve buğday üreticilerinin Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) yaptıkları satışlarına destekleme primi ödenmesi uygulamasında başvuru süresi 15 ilde 94 ilçe için uzatıldı.

Ülkemizde, İç Anadolu Bölgesi'nin yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi dışında buğday ve arpa hasadı tamamlandı.

Buğday ve arpa üretimini teşvik amacıyla bu yıl ilk defa TMO alım primi desteği uygulaması, 21 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe girmişti.

"Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar" kapsamında, 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO'ya buğday ve arpa satan üreticilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek ödemesi, 2022 buğday/arpa ekim dönemi öncesinde yapılıyor.

BAZI BÖLGELERDE İKLİMSEL NEDENLERLE GECİKME YAŞANIYOR

Bu yıl bazı bölgelerde iklimsel faktörlerden kaynaklı buğday ve arpa hasadında gecikme yaşanıyor.

Üreticilerin mağdur edilmemesi için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Alım Primi Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Henüz ürününü hasat edemeyen üreticilerin de TMO alım prim desteğinden faydalanabilmeleri amacıyla TMO'ya son ürün teslim etme tarihi 15 il sınırları içindeki 94 ilçe için uzatıldı.

Bu ilçeler şunlar:

Ağrı: Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Merkez, Patnos, Taşlıçay, Tutak

Ardahan: Çıldır, Damal, Göle, Hanak, Merkez, Posof

Bayburt: Aydıntepe, Demirözü, Merkez

Bitlis: Ahlat

Bolu: Dörtdivan, Gerede

Çankırı: Atkaracalar

Erzincan: Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Merkez, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü

Erzurum: Aşkale, Aziziye (Ilıca), Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Yakutiye

Gümüşhane: Köse, Şiran

Kars: Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Merkez, Sarıkamış, Selim, Susuz

Kayseri: Bünyan, Pınarbaşı, Talas, Tomarza

Muş: Bulanık, Malazgirt

Sivas: Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Merkez,  Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli, Zara

Yozgat: Akdağmadeni

Van: Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, İpekyolu, Muradiye, Özalp, Saray, Tuşba

30 EYLÜL'E KADAR DÜZENLENEN ELÜS ALIM SATIM BELGELERİ DİKKATE ALINACAK

Ayrıca TMO'nun lisanslı depolar üzerinden yaptığı alımlarda, 1 Eylül'e kadar TMO'ya satış onayını veren ancak takas işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alım satım belgesi düzenlenmeyen üreticiler için 30 Eylül'e kadar düzenlenen ve TMO tarafından uygun görülen ELÜS alım satım belgeleri dikkate alınacak. Böylece bu üreticiler destekten faydalandırılacak.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.