Son Dakika

TEKNOLOJİK TAYFA ANKARA’DAN GEÇTİ

 


TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi filmi Rafadan Tayfa’nın karakterleri, “Teknolojik Tayfa” oldu, başkent Ankara’da gönülleri fethetti. Başkent Millet Bahçesi, Teknolojik Tayfa gösterisiyle coştu. Geleceğin bilim insanları, aileleriyle birlikte Teknolojik Tayfa ile keyifli dakikalar yaşadı.

 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI HİMAYESİNDE

Rafadan Tayfa’nın yeni sahne gösterisi Teknolojik Tayfa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde TRT Çocuk, İSF Studios ve yerel yönetimlerin katkılarıyla gerçekleştirilen Türkiye turnesi kapsamında hafta sonu Ankara’da sahne aldı. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla çocukları milli ve özgün teknolojiye teşvik etmek için hazırlanan Teknolojik Tayfa’nın, Altındağ Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Başkent Millet Bahçesi’ndeki gösterisine Ankaralılar büyük ilgi gösterdi.

 

HEM EĞLENDİLER HEM ÖĞRENDİLER

Teknolojik Tayfa gösterisi; her yaştan coşkulu, heyecanlı bir seyirci topluluğuna karşı sahnelendi. Bilim meraklısı çocuklar; Rafadan Tayfa çizgi filminde yer alan Sevim, Hale, Akın, Mert, Kamil ve Hayri karakterlerin maskotlarıyla hem şarkı söyledi hem eğlendi hem de öğrendi.

 

ISF STÜDYO’DA ÜRETİLİYOR

8 yıldır TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan Rafadan Tayfa, Türkiye’nin en büyük animasyon ve ses stüdyosu İSF Studios’da üretiliyor. Ankara’da bulunan İSF Studios, ileri düzey animasyon ve prodüksiyon işleri başta olmak üzere dijital sanatlar alanında çalışmalar yürütüyor. Rafadan Tayfa, Yade Yade gibi dizi filmlerin yanı sıra Rafadan Tayfa’nın sinema versiyonlarını yapan animasyon stüdyosu, özellikle Türk kültürüne uygun çizgi filmleriyle dikkat çekiyor.

 

ÜÇ KUŞAK ARASINDAKİ KÖPRÜ

Rafadan Tayfa’nın yapımcısı İsmail Fidan, Rafadan Tayfa’yı üç kuşak arasındaki köprü olarak gördüklerini ifade ederek “Burada, 80 yaşındaki dede ve nineleri ile 30’lu yaşlarında anne babaları ile ve 4 -10 yas grubu arkadaşlarımız Teknolojik Tayfa’da da anlatmaya çalıştığımız köklerden göklere olan sloganımızın en büyük göstergesi oldu.” dedi. Türkiye’de bir teknolojik dönüşümün yaşandığını bunun somut göstergeleri olduğunu belirten Fidan, “Bizim arkadaşlarımız geleceğin teknoloji akıncıları olacak buna inanıyoruz.” diye konuştu.

 

TEKNOFEST’E DE KATILDILAR

Rafadan Tayfa karakterlerinin canlandırıldığı Teknolojik Tayfa gösterisi, 26 Ağustos’ta Başkent Ankara’dan start aldı. 6 gün boyunca TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Samsun’da çocuklarla buluşan Teknolojik Tayfa, bulunduğu şehirde her gün açık havada, binlerce çocuk ve ailesine ücretsiz gösteriler yaptı. Teknofest’te hiçbir yerde göremeyecekleri bir çok teknolojiye dokunma fırsatı bulan çocuklar Teknolojik Tayfa ile hem eğlendi hem bu teknolojiler hakkında farkındalık kazandı.

 

22 ŞEHİR 66 GÖSTERİ

Teknolojik Tayfa, Türkiye turu kapsamında 2 ekip halinde 22 şehirde toplam 66 gösteri yaptı. 46 personelin görev yaptığı Teknolojik Tayfa ekibinde Rafadan Tayfa karakterlerinin canlandıran 7 oyuncu bulunuyor. Oyunda; Sevim, Hale, Akın, Kamil, Mert, Hayri ve Hayrimatör karakterleri yer alıyor.

 

ÇOCUKLAR İÇİN TASARLANDI

Teknolojik Tayfa, Milli Teknoloji Hamlesi hedefine uygun olarak çocukların algı düzeyine göre tasarlandı. Otonom araçlar, astronomi, uzay, yapay zeka, robotik kodlama gibi başlıklarda yerli ve milli üretimin öneminin vurgulandığı gösteride, geçmişin birikiminin geleceğe aktarılması felsefesi işleniyor. Teknolojik Tayfa’da, günümüz dünyasına ışık tutan bilim insanlarına atıflar yapılarak çocuklara şarkılar eşliğinde mesajlar veriliyor.

 

SIRADA İSTANBUL VAR

Teknoloji Tayfa’nın Türkiye turnesi İstanbul ile devam edecek. 24 Eylül Cumartesi günü Esenler Dörtyol Meydanı, 24 Eylül Pazar günü ise Ümraniye Millet Bahçesinde üç seans halinde izleyicisiyle buluşacak.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.